NEDEN İMPLANT TEDAVİSİ?

Türkiye'de diş implantları için uzmanlar diş köküne benzer vidalar kullanıyor. Bu yapay kökler, doğal dişlerle aynı işlevi görür ve hissettirir.

0f0846f2-bde1-4261-971e-92d866fa05b4

Neden Diş İmplantı?


Türkiye'de diş implantları için uzmanlar diş köküne benzer vidalar kullanıyor. Bu yapay kökler, doğal dişlerle aynı işlevi görür ve hissettirir.

Diş İmplantlarının Avantajları


Diş implantlarının avantajları, örneğin hareketli protezler veya köprülerden farklı olarak çene kemiğine bağlı olmalarıdır. Bir diş implantı çiğnemeyi daha erişilebilir hale getirir ve gevşemeleri konusunda endişelenmenize gerek yoktur; aynı zamanda çene kemiğini daha çok doğal bir diş gibi uyarır.

Bu, diş implantı ile dişlerinizde eksik dişleriniz olduğunda birçok sağlık sorununu önleyebileceğiniz anlamına gelir. Dental implantların köprü olarak adlandırılanlara göre bir diğer önemli avantajı, dental implantların yakındaki sağlıklı dişleri gıcırdatıp delmenizi gerektirmemesidir.

İmplant Tedavisi Adımları


Diş implant tedavi aşamaları şu şekilde devam ediyor:

Danışma

Türkiye'de diş implantlarında ilk adım, uygun bir aday olup olmadığınızı belirlemek için diş hekiminize röntgen dahil kapsamlı bir muayene yaptırmaktır. Sağlam ve sağlıklı bir çene kemiği, dental implantların pratik bir çözüm olup olmadığını belirleyen en önemli faktörlerden biridir. Bazı hastalıklar ve ilaçlar da komplikasyon riskini artırabilir, bu nedenle diş implantları uygun değildir. Çocuklarda, komplikasyonları önlemek için çene kemiği tamamen büyüyene kadar implantlarla beklemelisiniz.

Anestezi

Uygun bir aday olmaya karar verirseniz, diş hekiminiz tedaviyi sizinle birlikte tamamlayacak ve çeşitli adımları açıklayacaktır. İlk adım, rahatınız ve ağrısız olması için anestezi uygulamasıdır. Doktor anestezi yapar ve acı hissetmezsiniz.

İmplant Yerleştirme


Bu adımda doktor implantın kendisini yani vidayı çene kemiğinize bağlayacak ve burada yeni dişiniz için yapay bir kök görevi görecektir. Diş hekimi bunu, diş etlerinin ve mukoza zarının çene kemiğine ulaşmak için katlandığı cerrahi bir prosedürle yapar - çene kemiğine titanyum vidanın girdiği bir delik. İmplant sayısı, eksik dişlerinize bağlıdır. Bununla birlikte, örneğin tamamen dişsiz bir maksilla durumunda, stabil bir sonuç elde etmek için altı implanta ihtiyacınız olabilir.

İmplantlar için titanyum vidaların kullanılması, titanyumun vücudun dokularıyla iyi çalıştığının gösterilmesi ve çene kemiği ile büyümek için benzersiz bir yeteneğe sahip olmasıdır. Bu implant reddi riskini azaltır.

Bitiş


İşlem sonrasında doktor implantların çene kemiği ve doku ile birlikte büyümesine izin verir. Bu işlem implantlara bağlı olarak farklı bir zaman alır. Ancak genellikle birkaç aydan altı aya kadar sürer. Bu süre zarfında, boşlukları doldurmak için çıkarılabilir protezler alırsınız. Diş hekimi implantların yeterince büyüdüğünü değerlendirdikten sonra, genellikle seramikten yapılmış yeni dişlerinize uyacaktır.

Uzman Seçimi


Diş implantları için, iyi bir uzman seçimi ve mükemmel bakım sonrası diş implantları, istikrarlı, etkili ve genellikle kaybettiğiniz dişlerin ömür boyu yenilenmesidir.

Bununla birlikte, bir diş implantının tamamlanması birkaç ay süren nispeten kapsamlı bir prosedür olduğunun farkında olmalısınız. Bu nedenle, iyi ve uzun süreli bir sonuç elde etmenin en iyi yolu deneyimli bir uzman diş hekimine gitmektir.