ESTETİK DOLGU

Manavgat Özel MDC Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak estetik dolug tedavisini açıklayacak olursak, estetik diş dolgusu, çürük, kırık veya çatlamış dişlerin çeşitli malzemelerle restorasyonudur. Özünü kaybetmiş dişlerin işlevlerini yerine getirmesi amaçlanır. Çürük doku ilerlemeden uygulanan bu yöntem dişin tamamen kaybolmasını engeller.

Herhangi bir nedenle çürük, kırık veya hasar görmüş dişlere diş dolgusu yapılır. Deforme olan dişler tedavi sonrası eski görünüm ve fonksiyonlarını geri kazanırlar.

Çeşitli nedenlerle madde kaybetmiş, çiğneme işlevini yerine getiremeyen, estetik görünmeyen veya travma sonucu kırılmış, çatlamış veya çürümüş dişlere uygulanır.

Estetik dolgular; Ağız temizliğinin tam olarak sağlanamadığı durumlarda aralıklı dişlerde ya da dişlerdeki çürük ve kırıklarda hastayı rahatsız eden görünümü ortadan kaldırmak için uygulanan dolgularda yer alır. Hastanın diş rengine en yakın tonda dolgu malzemesi seçilir ve dışının normal formuna uygun olarak restorasyon tamamlanır.

Lokal anestezi altında yapılan bir işlemdir, bu nedenle sadece ilgili bölge uyuşturulur ve hasta konforu sağlanır.