INLAY ve ONLAY TEDAVİSİ

Manavgat Özel MDC Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak Inlay Onlay tedavisini açıklayacak olursak, diş çürükleri dolgu adı verilen bir yöntemle tedavi edilir. Dolgular, hasta kliniğe geldiğinde direkt ağızdan yapılır. Bu yöntemin avantajı zaman kaybına sebep olmaksızın çoğu zaman tek seansta işlemin tamamlanabilmesidir. Bazı durumlarda dolgular ağız dışında yapılır ve hasta kliniğe geldiğinde yapıştırılarak daha iyi sonuç alınır. Bu tedavi şekline onlay-inlay denir.

Onlay, hastanın çürük dişinin temizlenmesi ve ölçülmesi ile başlar. Temizlenen çürük diş geçici olarak kolayca çıkarılabilen bir dolgu malzemesi ile doldurulur. Alınan ölçüden çürük dişin kalıbı çıkarılır ve bu kalıbın üzerine teknisyen tarafından kullanılarak dolgu şekli oluşturulur.

kompozit, porselen veya altın. Hangi malzemenin kullanılacağına çürüğün boyutu, ağızdaki görünümü, dolgunun yeri gibi faktörler değerlendirilerek karar verilir. Onlay üretildikten sonra hastaya randevu verilir ve restorasyon yapıştırılır.

Bu tedavi şeklinin avantajı, restorasyonun ağız ortamına kıyasla laboratuvar ortamında üretimi sırasında çok daha detaylı ve verimli bir şekilde çalışılabilmesidir. Bu sayede restorasyon marjları çok daha güzel olur ve kenar sızıntıları azalır. Ağızda dolgu yapılırken maruz kalınan nem, tükürük ve kan gibi faktörlerin dolgunun yapışması ve sertleşmesi üzerindeki olumsuz etkileri de en aza indirilir.