TÜRKİYE'DE DİŞ İMPLANT TEDAVİLERİ

Türkiye'de diş implantları ile eksik dişlerinizi onarabilirsiniz. Diş implantı, eksik dişlerin yerini alan yapay bir diş köküdür.

0f0846f2-bde1-4261-971e-92d866fa05b4

Türkiye'de Diş İmplant Tedavileri

Türkiye'de diş implantları ile eksik dişlerinizi onarabilirsiniz. Diş implantı, eksik dişlerin yerini alan yapay bir diş köküdür.

Türkiye'de Diş İmplantı İçin İdeal Adaylar

Türkiye'deki diş implantları için ideal adaylar yeterli kemik yoğunluğuna sahip olanlardır. Diş hekiminin sizin için bir implant önerip önermediğini tam olarak genellemek mümkün değildir. Diş hekimi, gelecekteki implantın etrafındaki dişlerin ve kemiğin durumunu sürekli olarak değerlendirir.

Ancak diş hekiminin implantı bile onaylayamadığı durumlar vardır. Bu, farklı bir durumdaysanız, sigara içiyorsanız, ağız hijyeni ilkelerine uymuyorsanız, periodontitis hastasıysanız veya kemik dokusu eksikliğiniz varsa geçerlidir. Ergenlerde bile kaybedilen bir dişin implante edilmesi ve yerleştirilmesi imkansızdır.

Diş İmplantının Görevleri

Dental implantın görevleri esasen doğal dişlerle aynıdır. İmplant, dişin kökünü taklit eden ve kemikte saklanan yapının bir parçasıdır. Bu implant, abutment adı verilen implant üst yapısının vidalandığı dişli bir boşluğa sahiptir. Abutment böylece dişin dişetinin üzerindeki kısmını taklit eder ve kuron buna uyum sağlar.

İmplant üzerindeki taç geçici bir plastik veya kalıcı bir seramik olabilir (genellikle birkaç kat sert seramikten yapılır). Bu nedenle bir dişin bir implantla değiştirilmesi üç bölümden oluşur:

  • İmplant
  • Kök
  • Kaplama


Tedavi Adımları

Genel olarak, Türkiye'de diş implantı tedavi aşamaları şunlardan oluşur:

Danışma

Tedaviden önce diş hekimi hastanın beklentilerini, risklerini, komplikasyonlarını ve çeşitlerini net bir şekilde açıklar. Konsültasyon sırasında hasta tüm soruları doktora sorabilir.

Anestezi

İmplant tedavisi cerrahi açıdan büyük bir başarı değildir. Doğrudan doktorun ofisinde normal bir dişçi koltuğunda çalışabilir. Lokal anestezi uygulanması işlemin ağrısız olmasını sağlar. İşlemden kısa bir süre önce verilen sakinleştiricilerle takviye edebilirsiniz.

İmplant yerinin belirlenmesi

Bir sonraki adımda diş hekimi diş etini hafifçe bükerek implant için gerekli yeri belirler. Doktor daha sonra kemikte implantın boyutuna ve şekline tam olarak uyan bir yatak oluşturmak için hassas şekilde kalibre edilmiş aletler kullanır.

İmplant Yerleştirme

Bu aşamada doktor yatağa implant uygular. Daha sonra uzman yarayı hava geçirmez şekilde diker. Böylece implant tamamen kemikte gizli kalır. Son olarak, diş hekimi implanta bir iyileşme silindiri vidalar. Bu daha sonra diş etlerinden hastanın ağzına doğru çıkıntı yapar.

Diş İmplantı Maliyetleri

Türkiye'de implant fiyatları birçok faktöre göre tamamen değişmektedir. Örneğin implant markası, işlemin karmaşıklığı, malzemeler, anestezi, diş hekiminin deneyimi ve yeri gibi faktörler implant fiyatlarını doğrudan değiştirmektedir. Bununla birlikte, maliyetler hala birçok ülkeye göre çok daha ucuzdur.

Fiyatlar diğer diş tedavilerine göre pahalıdır. Ama buna değer. Örneğin, Türkiye'de diş implantları genellikle hayatınızın geri kalanı için geçerli olsa da, diş köprüsünün zaman içinde (belki sadece bir kez değil) yeniden yapılması gerekecektir, bu da her zaman maliyetleri artırır. Bu nedenle, diş hekiminde tekrarlanan tatsız deneyimlere katlanmak zorunda kalmasanız bile, uzun vadede diş implantı ekonomik açıdan en avantajlı çözümdür.