DİŞ İMPLANT TEDAVİSİ RİSKLİ MİDİR?

Diş implant tedavileri herhangi bir risk taşımamaktadır. Bu implantlar doğal dişlerinizin yerini alacak ve özgüveninizi geri kazanacaktır.

implant1

Diş İmplant Tedavisi Riskli midir?


Türkiye'de diş implantları herhangi bir risk taşımamaktadır. Bu implantlar doğal dişlerinizin yerini alacak ve özgüveninizi geri kazanacaktır.

Diş implantı


Diş implantı, çene kemiğine delinmiş bir vida ve vidaya yerleştirilen dişin kendisi olmak üzere iki parçadan oluşan bir diş değiştirmedir.

Vidanın görevi, kemiğe implante edilmesi ve ardından iyileşmesi gerektiğinden dişin kökünü değiştirmektir. Bu süreç yaklaşık altı ay sürer. Ancak bu altı aydan sonra vidaya bir diş veya köprü takılır.

Tedaviye Uygun Adaylar


Tedavi için uygun adaylar çoğunlukta olsa da Türkiye'deki dental implantlar her hasta için tasarlanmamaktadır. Ciddi tedavi edilmemiş diyabet, kanser tedavisi ve metabolik hastalıklar gibi implantasyonun çok yüksek risk teşkil edeceği genel tıbbi kontrendikasyonlar vardır; bu nedenle tavsiye etmiyoruz.

Ancak, doktorun hastanın implantları ve dişleri yeterince temizlemeyeceğini varsayabileceği, ağız sağlığına hiç dikkat edilmeyen sağlıklı bir hastada bile implant yapılmamalıdır. İmplantasyon olasılığı, ilk konsültasyon ve sonraki kapsamlı giriş muayenesi sırasında belirlenir.

Bununla birlikte, göreceli kontrendikasyonları olan çoğu hasta, diş implantlar için önceden hazırlanabilir ve daha sonra minimum riskle tedavileri bile mümkündür.

İmplant Ömrü

Uygun bakım yapılırsa, implant ömrü birçok durumda uzun yıllar sürecektir. Ancak, bu büyük ölçüde hasta işbirliğine ve hijyene bağlıdır.

Diş hekimlerinin implant çevresindeki kemik yapısındaki herhangi bir değişikliği hemen tespit edebilmesi için uzmanlar tarafından düzenli kontroller ve standart kontrol röntgen muayeneleri gereklidir.

İmplant Bakımı

İmplant bakımı, hasta için uzun süreli işlevsellik ve mükemmel hijyen gereksinimlerinde en kritik faktördür. Tehlike, protezin yüzeyine yerleşen ve implantlara sabitlenen diş mikrobiyal kaplaması tarafından temsil edilir.

İmplantların yakınında diş eti iltihabı riski vardır, dişlerinizde olduğu gibi bu problem kemik dokusuna zarar verebilir. Dişlere gelince, periodontitis hakkında konuşuyoruz. Bu gibi durumların önüne geçmek için düzenli olarak kontrollere gitmeniz ve sürekli bir diş hekimlerimizin gözetiminde olmanız gerekir. Diş hekimimiz, diş implantları için gerekli bakım ipuçlarını verecektir.

Uygun İmplant Seçimi

Diş implant tedavisi için uygun implant seçimi büyük önem taşımaktadır. Bu temelde varsayımsal bir problem çünkü hakkında pek bir şey anlamadığınız bir şeyi seçip satın alıyorsunuz. Bu nedenle kemiğin miktar ve kalitesini değerlendirecek ve verilen yere uygun implant seçimini önerecek olan doktorun önerilerini dikkate almanızı öneririz.

Doktorlarımız size farklı implant sistemlerinden tedavi için birkaç fiyat seçeneği sunacaklardır. Doktorımız en az iki tip implant sunmaktalar(biri daha ucuz ve diğeri daha pahalı). Ayrıca uzman kliniğimiz, kemiğinizin kalitesine ve yatırım yapmak istediğiniz finansal kaynaklara bağlı olarak size çok çeşitli sistemlerden bir seçim sunabilir.