ADRES

Yukarı Hisar M.Tugayoğlu Cad.

No:31 Senel Apt. D:7 07600

MANAVGAT-ANTALYA 

+90 242 742 39 29

ÇALIŞMA SAATLERİ

  • Facebook - Beyaz Çember
  • manavgat dent hospital

© 2017 Özel Manavgat Dent Clinic ​- Bu sitedeki içerikler sadece

bilgilendirme amaçlıdır.

PZT-CUMA    09:00 -19:00

CUMARTESİ  09:00 -18:00

implanttedavisi

LAZER DİŞ HEKİMLİĞİ

LAZER DİŞ HEKİMLİĞİ


Lazer uygulamaları, 60'lı yıllardan beri tıp alanında kullanılmaktadır. Yakın zamana kadar dişhekimliği alanında sadece diş beyazlatma  ve yumuşak doku operasyonlarında kullanılan lazer enerjisi, günümüzde daha geniş alanlarda kullanılır hale getirilmiştir. Atomize su spreylerinin, lazer enerjisi ile birleşmesi sonucunda elde edilen hidrokinetik enerji prensibi ile çalışan yeni diş lazeri ile hem sert doku (diş minesi-insan vücudundaki en sert yapı), hem de yumuşak doku  işlemleri rahatlıkla yapılabilmektedir.
 

LAZER NEDİR?


Görülebilen ışığın içinde farklı dalga boylarında birçok ışın vardır.Bunu şöyle açıklayabiliriz : Güneş ışığını bir mercekten geçirdiğimizde farklı renklerde(gökkuşağının renkleri ) saçılan ışınları görebiliriz.
Lazer ise
belirli bir Işık kaynağından tek bir dalga boyunda güçlendirilmiş olarak yayılan ışındır
 

DİŞ HEKİMLİĞİNDE KULLANILAN LAZER ZARARLI MIDIR?


Hayır zararlı değildir. Genel olarak radyasyon olarak bilinen zararlı ışınlar mor ötesi ve kızıl ötesi ışınlar dır.Diş hekimliğinde kullanılan ışınların dalga boyları,tamamen güvenli olan görülebilir ışığın dalga boyları  arasındadır. Lazer iyonize olmayan bir ışındır ve dokuda birikim yapmaz.Bu nedenle x ışını gibi zarar verecek bir özelliği yoktur.Uygun lazer dalga boylarında doğru dozlarda kullanıldığında hamileler ,çocuklar,kalp hastaları da dahil olmak üzere her hasta da kullanılabilir.
 

DİŞ  LAZERİ NASIL ÇALIŞIR?


Her bir dalga boyundaki ışın içindeki enerjiyi sadece o dalga boyuna uygun moleküllere aktarabilir.
Diş Hekimliğinde kullanılan 2 farklı  dalga boyunda lazer vardır.

Yumuşak doku lazerleri;
kan hücrelerinde bulunan hemoglobin adı verilen moleküllere enerjisini aktarır.
Sert doku lazerleri ise;
diş ve kemik dokularında bulunan su moleküllerine enerjisini aktarır.
Yumuşak dokudaki hemoglobin ve sert dokudaki su molekülleri lazer ışınındaki enerjiyi aldıklarında ısınarak yok olurlar ve böylece hedeflenen doku birbirinden ayrılır.

 

DİŞ LAZERİ NİN AVANTAJLARI NELERDİR?


- Lazer Işınının seçici özelliğinden dolayı uygulanan bölgede sağlıklı dokulara zarar vermeden sadece istenilen dokular kaldırılabilir.
- Diş hekimliğinde kullanılan lazerlerin uygulama yapılan dokulardaki etki alanı mikron düzeyindedir( santimetrenin onda biri ) Bu da yine çok güvenli bir tedavi imkanı sağlar.
- Lazerin uygulandığı alan tamamen steril olur ( tüm zararlı mikroorganizmalar ölür )
- lazerin biostümilasyon özelliği vardır . Ağız içinde uygulama yapılan tüm dokularda iyileşmeyi hızlandırır 
- Herhangi bir kesici yada döner alet kullanılmadığından   genellikle kanama ve ağrı oluşmaz . lazerle yapılan birçok işlemde anestezi kullanmaya gerek yoktur
- özellikle sert dokularda çalışırken döner alet kullanımında sürtünme den oluşan ısı ve titreşim olmaz . Bu durum hasta için çok büyük bir konfordur.Aynı zamanda Isı nın oluşmaması dokuda ödem olmasını engeller ( Genellikle çene kemiğine uygulanan cerrahi işlemlerden sonra hastanın yüzü şişer lazerle yapılan uygulamalardan sonra bu minimum düzeydedir ya da hiç olmaz )